Je kolega idiot a vypadá to na konflikt?

Přinášíme několik tipů, jak se vyhnout konfliktu, či spíše tomu, abychom něčeho litovali nebo nám to udělalo ještě více zle

Dostat se do mezilidského konfliktu nemusí být v práci moc těžké. Není to jen nepříjemné, ale napjatá atmosféra škodí i samotnému businessu - může vést k chybám, snížené kreativitě a horšímu rozhodování. Přinášíme čtyři způsoby, jak efektivněji spolupracovat s obtížnými kolegy.

Pochopte, že váš pohled na věc je omezený

Nemá smysl očekávat, že s námi budou všichni neustále souhlasit. Když se objeví neshody, položte si otázky, jako např:

  • Co když se mýlím?
  • Jak můžu změnit své chování?
  • Nemám v hlavě nějakou předpojatost?

Průzkumy ukazují, že se necháváme velice silně ovlivnit minulými zkušenostmi, že si všímáme toho, co nám vadilo již dříve a zbytečně se tím rozpalujeme do běla. Ve skutečnosti to vůbec nemusí být tak horké a dokonce to daná osoba tak nemusela vůbec ani myslet.

Buďte konstruktivní - musí to vést k nečemu konkrétnímu

Dívejte se na konflikt jako na problém, který je třeba společně vyřešit. Uvědomte si, o jaký výsledek vám jde. Chcete splnit své cíle? Vybudovat zdravý pracovní vztah, který vydrží i do budoucna? Cítit se po vzájemné interakci méně naštvaný nebo frustrovaný? Rozhodněte se pro své cíle ještě před interakcí s kolegou a sledujte cíl. Uvědomíte si, že jsou důležitější věci, než říci tomu páprdovi, co si o něm myslíte.

Vyhněte se ventilaci a pomluvám

Drby jsou o reciprocitě, umí pěkně nafouknout problém a s negativními lidmi se vaše negace výrazně zvýší. Pečlivě si proto vybírejte, s kým budete mluvit (a co budete sdílet). Hledejte lidi, kteří jsou konstruktivní, mají na srdci vaše nejlepší zájmy, bez problému zpochybní váš pohled na věc, když s ním nesouhlasí, a hlavně dokážou být diskrétní.

Experimentujte, abyste zjistili, co funguje

Začněte tím, že si vymyslíte dvě nebo tři metody, které chcete vyzkoušet. Chcete-li například zlepšit komunikaci s nevrlým kolegou, rozhodněte se, že po dobu dvou týdnů budete ignorovat jeho tón a zaměříte se na podstatu jeho sdělení. Často mohou mít velký dopad i malé akce.

Autor: Tomáš Poucha

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy