Jak se v práci přestat dřít?

Tlačíte na pilu? Neděláte náhodou něco zbytečně, moc nebo málo? Pojďme se podívat na časté chyby, které nejsou nutné. Zjednodušme si tak pracovní život.

Kdybychom tak měli všeho tolik, kolik dostáváme rad… Nechme tedy stranou všechno to, co bychom dělat měli a pojďme se podívat, co můžeme přestat dělat, protože nás to může brzdit.

1. Přestaňte čekat na povolení

Abychom byli v práci úspěšní, možná nemusíme být nejposlušnější a nejoblíbenější premianti. Úspěch pro firmu i pro nás může být spíš ve vytváření hodnot, než v plnění očekávání. Nečekejte na povolení, abyste mohli nabídnout svůj potenciál.

2. Nedovolte, aby vám někdo ukradl vaše ideály

Jde o to ztrátu vnitřního nadšení. Pokud chcete mít ze své práce silný pocit skutečné přidané hodnoty, počítejte s tím, že se to někomu v okolí nemusí líbit. Nedovolte, aby jejich nechuť zničila vaši víru. 

3. Nezapomínejte na obtížné lidi. Buďte laskaví

Otravové mohou být různí - podřízení, spolupracovníci nebo třeba šéf a určitě pro nás mohou být frustrující. Ale zkusme je brát tak, že se od nich můžeme i něco naučit – pokud vyjdeme s blbem nebo otravou, vyjdeme s každým. Buďte k nim laskaví, bez nich bychom se neposunuli.

4. Nezabývejte se toxicitou

V osobním i pracovním životě je důležité dávat si pozor na lidí, kteří vám svým chováním nesedí, chovají se nebo jednají způsobem, který považujete za neetický. Nedovolte, aby vás nebo vaši pověst otrávili.  

5. Přestaňte slibovat příliš mnoho. Začněte více dodávat

Není nic špatného na konceptu "Co řeknu, to udělám ". Ale pro všechny přínosnější a hlavně příjemnější pro vás je spíše překvapovat tím, že dodáte více, než jste slíbili. Zkrátka, přestaňte mluvit o výstupech, které můžete dodat, a prostě začněte dodávat a jděte nad rámec.

6. Přestaňte předpokládat, že dokonalost je cíl

Problém se snahou být dokonalý nespočívá jen v tom, že je nedosažitelná, ale také v tom, že nás omezuje. Vždycky je prostor pro zlepšení. S tím můžete překvapivě dodávat práci s větší lehkostí.

7. Nezabývejte se problémy

Vzpomeňte si na největší vynálezy. Nejsou o problémech, jsou o jejich řešení. Místo toho, abyste se problémy zabývali, vyhledávejte je, protože odhalují obrovské příležitosti. A budete se cítit lépe, když se s nějakou složitou situací popasujete.

8. Přestaňte brát v práci všechno tak vážně

Dobrá nálada a smysl pro humor může atmosféře v práci, ale i vaší kariéře pomoci více, než cokoliv jiného. Neznamená to všemu se vysmívat, ale brát s větší lehkostí a laskavostí

9. Nikdy nevěřte, že jste to zvládli sami

Vzpomeňte si na lidi, kteří vás inspirovali, nebo Vám pomohli stát se tím, kým jste dnes. Je důležité to mít vždy na paměti, je třeba ocenit hlasy z minulosti. Je dobré uznávat a vnímat lidi kolem nás, kteří nám pomáhají dělat to, co děláme.

10. Přestaňte být příjemní. Ale buďte vždy laskaví

Neustálá snaha o pohodu a dobrou náladu v práci vás může překvapivě znevýhodnit. Většina vedoucích pracovníků by si přála, aby jejich zaměstnanci častěji vyjadřovali své názory. Chtějí zpětnou vazbu. Nesouhlas se strategií nebo plánem neznamená, že jste hádaví, pokud jsou vaše úmysly pro dobro organizace. Jen bychom neměli zapomínat (už po několikáté) být u toho vždy laskaví.

Autor: Tomáš Poucha

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy