Nebojte se, říci si v práci o pomoc

Něco vám prostě nejde a je vám hloupé někoho požádat o pomocnou ruku nebo o radu? Nemusí to být tak bolestivé.

Požádat někoho v práci o to, co potřebujete, může být docela náročné, pro někoho možná i zastrašující. Ale stejně jako ve všech vztazích je důležité se i v práci zdravě prosadit. Zde je návod, jak to udělat.

Pěstujte předem dobrou vůli

Můžete například občas zkusit poslat danému kolegovi článek, o kterém si myslíte, že by se mu líbil, pozvat ho na kávu nebo vyjádřit uznání za jeho práci. Požádat ho o pomoc bude potom rozhodně jednodušší. Čím více pozitivních interakcí s touto osobou budete mít, tím pravděpodobnější je, že bude bez problémů investovat i do vašich potřeb.

Ponechte prostor pro dialog, flexibilitu a kompromis

Vznášení požadavků může v druhé osobě vyvolávat pocit vynuceného souhlasu. Úplně jinak ale mohou být vnímané žádosti, ve kterých projevíte ohleduplnost a dáte možnost úniku.

Můžete to zkusit třeba takto: "Vím, že máte talent na navazování kontaktů, a rád bych byl představen někomu z vaší sítě LinkedIn. Bylo by vám to příjemné? A pokud ne, tak to chápu." Buďte přímí, ale zároveň buďte ochotni jít dál, pokud bude jejich odpověď záporná.

Neberte si odmítnutí osobně

Nenechte se úplně odbít a buďte spíše zvědaví. Pokládejte doplňující otázky, abyste lépe pochopili "proč" za daným odmítnutím. To vám pomůže dostat se příště k "ano".

Autor: Tomáš Poucha

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy