Pojďte napsat knihu! Nekonečné úpravy a dokončení

Desátý a závěrečný díl našeho seriálu - jak to dodělat, přepsat a to dostatečně kvalitně, úplně...

Oslavte dokončení své vyzvracené předlohy! Je to velká událost. Gratulujeme! Je to úžasný pocit, když se vám podaří dokončit první návrh. Odměňte se nějakým časem na odpočinek a relaxaci. To nejtěžší máte za sebou. Nyní máte v rukou skutečnou knihu, i když je hrubá. Odložte celou věc stranou alespoň na týden, ideálně na dva. Získáte tak cenný nový pohled, až se vrátíte a začnete s úpravami.

Je sice možné začít s úpravami okamžitě, ale výsledek nebude tak dobrý. To je jeden z důvodů, proč vám říkáme, abyste si na úpravy naplánovali dva měsíce - abyste si mohli odpočinout a vrátit se k rukopisu svěží.

Než začnete upravovat, vzpomeňte si, pro koho je kniha určena

Ano, kniha je samozřejmě vaše. Ano, pravděpodobně je v ní spousta vašich příběhů. Ale jak už jsme si řekli, pokud chcete, aby vám kniha pomohla, musí čtenáři poskytnout hodnotu. V podstatě, abyste získali to, co chcete, musíte jim dát to, co chtějí. Čtenáři jsou velmi:

  • Netrpěliví
  • Sobečtí
  • Neznalí (o vašem tématu)

V knize si kupujete pozornost čtenáře jedním odstavcem za druhým. Knihu můžete napsat, aniž byste se o tuto skutečnost starali, ale jakmile začnete editovat, stane se velmi důležitou. Jde o to, že při psaní můžete myslet na sebe, ale při úpravách musíte myslet na čtenáře.

Proveďte úpravu "aby to bylo správně"

Máme tři fáze úprav, které doporučujeme, a toto by měl být nejjednodušší a nejsnazší průchod úpravou. Úprava "aby to bylo správně" má tři cíle. Chcete se ujistit, že:

  1. veškerý obsah je v knize
  2. ve správném pořadí
  3. struktura a umístění dávají smysl

V podstatě jde jen o to, abyste se ujistili, že je v knize vše, abyste mohli skutečně začít s hloubkovou editací. Všechny texty a příběhy, které v knize musí být, tam jsou, jsou ve správném pořadí a dávají smysl. To je v podstatě vše. Nedělejte to složitější, než je třeba.

Proveďte úpravu "řádek po řádku"

Tneto rámec - řádek po řádku - je jednoduchý na pochopení, ale mocný, pokud ho uděláte správně. Dává vám přesné otázky, které si máte klást stále a na každé úrovni úprav:

  1. Jakou pointu chci říci?
  2. Je to nutné?
  3. Je co nejkratší?
  4. Je to co nejjednodušší?
  5. Je to co nejpřímější?

Ano, je to únavné. Ale pokud budete toto cvičení provádět důsledně, stane se vaší druhou přirozeností. Jakmile se tak stane, zjistíte, že nejenže dokážete ze své knihy vyškrtat zbytečnosti, ale také ji udělat ostřejší a propracovanější, a budete se moci zaměřit na to, co se snažíte říct, a trefit se do černého. Udělejte to pro každý odstavec, pak to udělejte pro každou větu. Pokud to uděláte, budete mít vynikající knihu.

Proveďte úpravu "hlasitého čtení"

Jedná se o editační proces, který se běžně neučí, ale je tajným trikem mnoha autorů bestsellerů. Přečtěte si svůj rukopis nahlas a průběžně označujte změny. Pokud vám slova půjdou od ruky, budou hladce plynout i v hlavách čtenářů. Protože jsem s hlasitým čtením čekala až tak pozdě, bylo na úpravy knihy pozdě.

Pokud je pro vás obtížné najít si čas na to, abyste si sedli a četli nahlas (a to dělá hodně autorů), doporučujeme, aby vám s tím pomohl kamarád. Pokud s vámi bude někdo sedět v místnosti a poslouchat, jak si rukopis čtete, vytvoří to sociální tlak, který potřebujete, abyste to skutečně udělali. Pokud je to něco, co byste řekli nahlas, pak se to na stránce čte jasně. Pokud je to něco, co byste nikdy neřekli jiné osobě, nebude to tak jasně čitelné.

Důvod, proč čtení rukopisu nahlas tak dobře funguje, je ten, že zachytíte desítky věcí, které byste jinak přehlédli. Když slyšíte sami sebe mluvit, donutí vás to všimnout si špatných nebo divných frází - i když nevíte proč, víte, že je to špatně.

Pokud je to možné, přečtěte každou kapitolu někomu jinému. Zní to hrozně a nudně, ale čtení skutečným lidem vás donutí skutečně slyšet, co funguje a co ne. Je to neuvěřitelná donucovací funkce. Pokud to nemůžete udělat, nastavte si mikrofon a nahrajte se, jak čtete nahlas. Nahrávku můžete následně smazat. Důležité je jen to, že čtete nahlas.

Přestaňte upravovat

Většina začínajících autorů spadne do "spirály smrti editací". To je, když stále dokola upravují to samé a nemohou přestat. Ne proto, že by dělali podstatné změny. Místo toho se ztrácejí v detailech, trápí se nad volbou drobných slov, dělají drobné úpravy a jsou posedlí nejasnými detaily.

Pokud potřebujete rámec, který vám pomůže rozhodnout, kdy a zda vůbec jste s úpravami skončili, můžete použít takzvaný kvíz Edit Stop. Jsou to dvě otázky a můžete ho používat znovu a znovu, dokud nebudete hotovi.

Otázka č. 1: Je to ta nejlepší kniha, kterou můžete napsat, PRÁVĚ TEĎ?

  • Pokud je odpověď ano, pošlete ji k vydání.
  • Pokud je odpověď ne, přejděte k otázce č. 2.

Otázka č. 2: Co můžete udělat PRÁVĚ TEĎ, aby byla lepší?

  • Pokud existuje odpověď, něco, co můžete udělat hned, udělejte to.
  • Pokud neexistuje nic, co byste mohli udělat hned - pokud je odpověď něco jako: "Staňte se lepším spisovatelem" - pak pošlete k publikování.

Smyslem tohoto postupu je dostat vás ze spirály "No, kdybych ještě trochu zapátral..." a po dvou letech se vaše kniha stále zasekává. To je blbost a jen prokrastinace, která vám brání knihu dokončit. Může to být poháněno mnoha různými silami, například perfekcionismem, strachem z vydání, strachem z úspěchu nebo strachem z neúspěchu. Vždycky bude na čem pracovat, co měnit, co zlepšovat. To vaši knihu zabije.

Existuje dva aforismy, které používáme, abychom autorům pomohli tento bod překonat:

"Dokonalé je nepřítelem dobrého, dodané je lepší než dokonalé." Seth Godin

"[Knihy] nejsou nikdy skutečně hotové, pouze opuštěné." Leonardo Da Vinci

 

A teď to vydat

Napsání knihy je pouze prvním krokem (i když je to krok zásadní). Dalším krokem je skutečné vydání knihy a rozhodnutí, zda se vydáte cestou vlastního nebo tradičního nakladatelství.

V tomto seriálu jsme již popsali

  1. Pojďte napsat knihu! Co je na tom těžkého?
  2. Pojďte napsat knihu! Jak udržet disciplínu?
  3. Pojďte napsat knihu? Proč chci vlastně psát?
  4. Píšete knihu? A pro koho?
  5. A o čem tedy vlastně bude Vaše nová kniha?
  6. Osnova kapitol, úvod a závěr
  7. Aby se to hýbalo a vůbec to (všechno) napsali
  8.  Jak vlastně psát?
  9. Aby se to dalo číst

Autor: Oto Jasnější

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy