Pojďte napsat knihu! Jak udržet disciplínu?

Druhý díl seriálu, jak napsat knihu… Tentokrát na bolavé téma, jak to vlastně dotáhnout.

Budete čekat, až přijde inspirace? Pokud se při psaní vlastní knihy na ni budete čekat a spoléhat, neuspějete. Existuje jedna jediná věc, která vytváří úspěch při psaní, a každý spisovatel vám to potvrdí a to je prostě disciplína.

Musíte sedět na židli a psát, a to každý den, dokud kniha nebude hotová. Nemusí to být na plný úvazek, ale potřebujete plán psaní. Ten totiž přesně definuje, co budete dělat, abyste knihu dokončili. Inspirace může být to, jak se rozhodnete knihu začít - a to je v pořádku - ale disciplína je to, jak ji dokončíte.

Plán psaní není nic jiného než konkrétní rozvrh psaní, který stanoví čas psaní, kde budete každý den psát, kolik toho napíšete, kdy je vše hotovo a jaká je vaše zodpovědnost.

Kdy psát?

Musíte začít tím, že si vyberete přesný čas a místo, kde budete každý den psát. Můžete například psát každý den ve volném čase od 8 do 10 hodin ve své domácí kanceláři. O tom se nedá vyjednávat. Pokud si řeknete, že "budete psát, až budete mít čas", pak knihu nikdy nedokončíte. Pokud nebudete přemýšlet o prostředí, kde budete psát, dost možná se vám nepodaří efektivně využít čas, který jste si vyhradili.

U obou těchto prvků je třeba být co nejkonkrétnější. Čím více toho naplánujete nyní, tím méně budete muset později přemýšlet. Pokud vám na knize záleží, pak si přesně určete, kdy a kde ji budete psát.

Doporučujeme psát alespoň jednu hodinu denně. Pokud máte na psaní jen 30 minut denně, pak to udělejte. Optimální doba jsou dvě hodiny, ale jen málokdo si může vyhradit tolik času.

Buďte také realističtí. Většina autorů nedokáže psát (efektivně) déle než tři hodiny denně.

Jak důsledně psát?

Pokud můžete, pište každý den. Pokud je sedm dní v týdnu příliš, udělejte si jeden den volno a pište šest dní. Bůh sedmý den odpočíval a vy můžete také. Klíčová věc, kterou je třeba si u knihy zapamatovat, je, že s knihou nezůstáváte tam, kde jste; buď se posunete dopředu, nebo dozadu.

Klíčovým prvkem pro dotažení knihy od začátku do konce je dynamika. Toto rozhodnutí budete činit každý den po celou dobu psaní knihy. Váš plán vám pomůže udržet si zodpovědnost, abyste se i nadále pohybovali správným směrem.

Jak si vybrat místo psaní?

Je velmi jednoduché vybrat si místo, kde byste měli psát: tam, kde se vám psaní daří. Toto jsou obecné faktory, které lidé při psaní zvažují: okolní hluk, teplota, výhled, pohodlí a izolace. Univerzální "správné" místo pro psaní neexistuje. Pokud se vám dobře píše v kavárnách, pište tam. Pokud se vám dobře píše u stolu ve sklepě, pište tam. Pište tam, kde jste nejkreativnější, nejfunkčnější a nejjistější.

Najděte si místo a prostředí, které vám vyhovuje, a pak si je každý den zopakujte. Pokud vám původní místo po nějaké době přestane vyhovovat, přiznejte si to, zjistěte, co je třeba změnit, a určete nové místo.

Jaký software na psaní knih používat?

Nezáleží na tom, jaký software pro psaní knih používáte. Jen si nedělejte fantazie. Používejte to, co znáte a co je nejjednodušší.

Stanovte si konkrétní cíl psaní (250 slov denně)

Kromě toho, že si naplánujete čas a místo každého psaní, stanovte si pro každé sezení konkrétní cíl psaní. Doporučujeme stanovit si cíl 250 slov za hodinu psaní. Proč 250 slov? Je to přibližně počet slov na stránku v tištěné knize. Pokud tedy píšete 250 slov, je to přibližně jedna stránka denně. Ano, to je velmi nízký cíl. Ale nízký cíl je dobrý. Nízký cíl není zastrašující, takže vám pomůže začít. Také budete mít dobrý pocit, když ho překonáte, a to vás bude lákat k dalšímu psaní. Jedná se o klasickou prodejní techniku - snižování kvóty, která má inspirovat k akci -, která u psaní funguje skvěle.

Nejlepší na tom je, že se to rychle sčítá: Když napíšete jen 250 slov denně, můžete mít 120stránkový (30 000 slov) první návrh hotový asi za čtyři měsíce. To také buduje návyk na psaní. Lidé jsou zvykoví tvorové a postupem času to bude snazší.

Určete si termíny

Termíny nutí k akci a vyžadují zodpovědnost. Níže je uveden hrubý nástin toho, jak si stanovit tempo, a vy si ho můžete přizpůsobit svému rozvrhu.

  • Pokud chcete postupovat rychle, dejte si termín přibližně jedné kapitoly týdně.
  • Pokud chcete postupovat přiměřenou rychlostí, dejte si na každou kapitolu dva týdny.
  • Pokud chcete postupovat pomaleji, dejte si tři týdny.
  • Pokud máte hektický život, věnujte se jedné kapitole za měsíc. A pak si položte otázku, zda na to vůbec máte čas.

Oznamte svou knihu

Chcete-li se posunout o krok dál: oznamte, že začínáte psát knihu.

Použijte jakoukoli platformu sociálních médií, kterou preferujete, ale jde o to, abyste svůj záměr veřejně oznámili lidem, na kterých vám záleží. Získáte spoustu pozitivní zpětné vazby, která vám pomůže začít, a skutečnost, že jste svůj záměr oznámili, vám pomůže prosadit se, když budete váhat.

Můžete mluvit o tom, o čem vaše kniha bude, komu bude sloužit, jaký je pracovní název, jakým oblastem se plánujete věnovat - na tom vlastně nezáleží. Záleží jen na tom, že světu oznámíte, že se to chystá.

Dejte si novou identitu

Jakmile dokončíte svůj spisovatelský plán a oznámíte svou knihu, je čas považovat se za "autora". Ano, to už trochu předbíháme. Svou knihu jste ještě nevydali. Ani jste ještě oficiálně nezačali psát. Ale to nevadí. Přijali jste závazek a věřte nebo ne, nošení této identity vám pomůže začít a překonat všechny problémy, které nevyhnutelně nastanou. Stačí udělat něco tak jednoduchého, jako napsat své jméno a pod něj "Autor", aby to bylo skutečné.

V tomto seriálu jsme popsali

  1. Pojďte napsat knihu! Co je na tom těžkého?
  2. Jak udržet disciplínu?
  3. Proč chci vlastně psát?
  4. Píšete knihu? A pro koho?
  5. A o čem tedy vlastně bude Vaše nová kniha?
  6. Osnova kapitol, úvod a závěr
  7. Aby se to hýbalo a vůbec to (všechno) napsali
  8.  Jak vlastně psát?
  9. Aby se to dalo číst
  10. Nekonečné úpravy a dokončení

Autor: Oto Jasnější

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy