Pojďte napsat knihu! Co je na tom těžkého?

Nechcete to zkusit? Proč ne? Přinášíme první díl seriálu, jak napsat knihu…

Většina online průvodců psaním nové knihy začíná psaním. To ale nefunguje. Kdybyste chtěli uvařit večeři, nezačali byste s vařením, že? Začali byste přípravou prostoru a shromažďováním správných ingrediencí. Zdá se to být samozřejmé, když se na to upozorní, ale tolika lidem to při psaní knihy uniká.

Proč? Protože psaní knihy je těžké, a pokud na tuto skutečnost nejste připraveni, je mnohem pravděpodobnější, že se zaseknete, a dokonce skončíte. Pokud však víte, jak obtížné to bude, můžete se psychicky připravit na překonání těchto překážek, až přijdou (a ony přijdou). Toto jsou hlavní očekávání, která byste měli mít při psaní knihy:

Očekávejte, že to bude těžké.

Každý, kdo vám tvrdí, že psaní knihy je snadné, se vám buď snaží něco prodat, nebo nikdy žádnou knihu nenapsal, nebo píše opravdu špatné knihy. Knihy se píší těžko. A napsat dobrou knihu je ještě těžší. Pokud chcete napsat dobrou knihu, počítejte s tím, že to od vás bude vyžadovat tvrdou práci.

Počítejte s tím, že budete unavení.

Psaní je únavné (zejména pokud ho děláte správně). Počítejte s tím, že budete při psaní unavení, a počítejte s tím, že vás to bude vyčerpávat. Ujistěte se, že jste podnikli potřebné kroky, abyste byli při psaní odpočatí i plní energie.

Očekávejte, že budete zmatení.

Psaní knihy je matoucí. Ale při práci s touto metodou zjistíte, že i když se některé z věcí, které doporučujeme, mohou zdát neobvyklé, ve skutečnosti opravdu FUNGUJÍ - což je nakonec to nejdůležitější.

Počítejte s tím, že se občas budete cítit zahlceni.

Je toho hodně. Bude to jako pít z ohnivé hadice. Občas se budete cítit zahlceni.
Ale pochopte toto: zahlcení znamená NEVĚDĚT, CO DĚLAT DÁL - což je přesně důvod, proč čtete tuto příručku. Vyřešíme to za vás. Pokud budete postupovat podle nás a dělat to, co vám říkáme, budete VŽDY vědět, co dělat dál. Tento proces jsme vytvořili tak, aby vás nic nepřekvapilo.

Počítejte s tím, že vám to bude emočně nepříjemné (a možná se budete bát).

Tohle je velký problém. Psaní knihy vás nepochybně emocionálně zatlačí a odhalí vaše strachy a obavy. To nikdy není snadné a zábavné, ale pokud chcete knihu napsat, bude to téměř jistě nutnost (nebojte se, prozradím vám, jaké obavy vás čekají a jak se s nimi vypořádat).

Příště se podíváme na správnou „metodiku“ – plánování a očekávání…

V tomto seriálu jsme popsali

  1. Pojďte napsat knihu! Co je na tom těžkého?
  2. Jak udržet disciplínu?
  3. Proč chci vlastně psát?
  4. Píšete knihu? A pro koho?
  5. A o čem tedy vlastně bude Vaše nová kniha?
  6. Osnova kapitol, úvod a závěr
  7. Aby se to hýbalo a vůbec to (všechno) napsali
  8.  Jak vlastně psát?
  9. Aby se to dalo číst
  10. Nekonečné úpravy a dokončení

Autor: Oto Jasnější

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy